Input:

Muzikoterapie u seniorů

1.4.2021, , Zdroj: Verlag Dashöfer

9
Muzikoterapie u seniorů

Kolektiv autorů

Podstata aplikované metody

Celostní muzikoterapie (CMT) vychází z celostního, holistického pohledu na člověka, svět, přírodu. Vše jmenované podléhá stejným přírodním, tedy univerzálně platným zákonitostem a soulad či nesoulad s nimi se odráží mimo jiné např. i v míře našeho tělesného či duševního zdraví. Vzhledem k tomuto základnímu principu využívá CMT výhradně hudební nástroje z přírodních materiálů, které respektují tzv. přirozené ladění, jehož podstatou jsou matematické principy zlatého řezu. Ostatní hudební nástroje lze s úspěchem použít k jiným než primárně terapeutickým účelům, například koncertům a hudebním vystoupením muzikoterapeuta s klienty.

Co zahrnuje vlastní muzikoterapie

Terapeutický efekt zmíněné metody je založen na působení zvuku na lidské tělo. Hudební nástroje s přirozeným laděním produkují tóny s dokonalou vnitřní harmonií, která se přenáší na lidské tělo. Zvukové vlny vibrují podle přesně změřitelných parametrů a např. při grafickém znázornění zvuku se tato harmonie projevuje formováním krásných geometrických obrazců, mandal. Živý organismus má tendenci synchronizovat se s těmito harmonickými vlnami podobně jako např. různě rozkývaná kyvadla nebo kruhy na vodní hladině.

"Harmonie" v těle představuje stav s nejmenšími energetickými nároky na metabolismus, stav, který umožňuje aktivaci sebe léčebných procesů a regeneraci všech životních funkcí přirozenou cestou.

Muzikoterapeutický zpěv je založený na používání zpěvu terapeuta a klientů v jejich přirozené hlasové poloze a na hojném využívání alikvotního a často i hrdelního zpěvu – s těmito technikami se setkáváme v tradicích tuvinského nebo mongolského zpěvu i jinde. Hudební nástroje s přirozeným laděním vytvářejí přirozeně akustické prostředí, s nímž ladí opět pouze zpěv stejné vnitřní struktury.

Prostředí, v němž MT probíhá, by mělo být klidné, pokud možno nerušené zvuky z okolí, ideálně místnost používaná pouze pro terapeutické účely. V reálu však často slouží za muzikoterapeutickou místnost i jídelna nebo společenská místnost zařízení. Podmínkou je zajistit nerušené a bezpečné prostředí, např. časovou úpravou aktivit personálu, změnou režimu zařízení v době konání MT apod. Multisenzorické místnosti typu snoezelen jsou pro akustické hraní obecně méně vhodné, měkkost prostředí neumožňuje zvuku dostatečně rezonovat a také velikost těchto místností nebývá dostatečná pro větší skupinu klientů, kteří bývají často na vozících. Pokud však není jiná možnost, lze použít i je.

CMT může probíhat jako skupinová terapie, osvědčil se počet okolo 10 klientů, nebo formou individuální, tzn. pro určitého, nejčastěji imobilního klienta nebo klienta se speciálními potřebami.

Celostní muzikoterapie používá techniky aktivní MT i techniky receptivní – pasivní. Způsob provedení CMT volíme podle cílové skupiny klientů. Pro aktivní seniory, kteří se dobře zapojují do společných aktivit, můžeme zvolit některé techniky aktivní MT – skupinové hraní na vybrané nástroje, intuitivní muzikoterapeutický orchestr, společné zpívání apod. Pro seniory či klienty s různými formami a stupni postižení (mentální, tělesné, kombinované), s duševním onemocněním, s demencí apod. musíme zvolené techniky upravit nebo přejdeme k formě receptivní, při níž hraje pouze muzikoterapeut a klienti vnímají, přijímají hudbu v klidu na vhodné podložce, vozíku, posteli. Záleží opět na stupni postižení a možnostech zařízení. Osvědčily se různé relaxační pytle s kuličkovou náplní, měkké matrace, pomůcky na podložení klientů apod. Také je vhodné zhasnout umělé osvětlení, zavřít okna po dobu MT či jiným způsobem eliminovat případný hluk z okolí. Klienti sedí nebo leží bez pohybu, je tedy vhodné zajistit jim deky k dosažení tepelného komfortu. Odstavit chodítka nebo jiné bariéry, se skupinou klientů pracovat vždy v kruhu.

Muzikoterapeut by měl splňovat určité podmínky – vždy je výhodou, pokud je muzikoterapeut externí a do zařízení dochází pouze na terapie. Předejde se tak mnohým konfliktům vyplývajícím ze střetu rolí, které mohou být pro určité skupiny klientů matoucí. Externí muzikoterapeut většinou vykonává MT jako svoji hlavní činnost, musí mít doložitelné vzdělání a praxi, vlastnit svoje hudební nástroje. Většinou pracuje s klienty různého typu a má bohaté a neocenitelné zkušenosti terapeutické, týkající se práce se skupinou i individuální hlubinné terapie, což se většinou nedaří zajistit u personálu zařízení. Je možné a vhodné, pokud některý ze zaměstnanců zařízení projde muzikoterapeutickým výcvikem a má možnost věnovat se CMT jako své pracovní náplni. Důležitá je jistě finanční otázka, vstupní investice (školné, pořizovací cena sady hudebních nástrojů) jsou nemalé.

Účinky celostní muzikoterapie

Efekty CMT jsou hojné. Okamžité účinky pozorované v průběhu MT jsou například celkové zklidnění, relaxace nervového systému, zklidnění dechové frekvence a prohloubení dýchání, stabilizace srdeční činnosti, úleva od bolestí, svalová relaxace, uvolnění tenzí a spasmů, zvuková "masáž" – podpora smyslového vnímání. Při pasivní MT často lehký spánek. Při aktivní MT bývá patrná změna nálady, přítomnost radosti, pocitu sounáležitosti se skupinou, uvědomění si vlastní role v rámci skupiny a mnoho dalších efektů. Bioelektrická aktivita mozku (sledovatelná na EEG, biofeedback) se posunuje do hladiny alfa (7,5 až 13,5 Hz), která dostatečně objektivně prokazuje stav uvolnění těla i mysli, kdy má naše paměť zvýšenou schopnost ukládat podněty i vybavovat vzpomínky a dochází k propojení práce obou hemisfér.

Pozdní účinky MT, tedy účinky, které se projeví při pravidelné a dlouhodobé aplikaci CMT, často latentní, jsou následující: nácvik relaxačního chování (klienti se už několik hodin předem vnitřně připravují na MT, těší se, očekávají pozitivní efekty CMT), zlepšení sociálních dovedností (klienti mají příležitost se pěkně obléknout, s každou další hudební dovedností roste jejich sebedůvěra a sebevědomí, posilují se vztahy ve skupině), rozvoj koordinace a manuálních dovedností při hře na hudební nástroje, rozvoj sebevyjádření. Z medicínských účinků to jsou pozitivní změny v psychice, stabilizace nálad, posilování imunitního a hormonálního systému, úprava nespavosti, změny na EEG ve smyslu stabilizace činnosti centrálního nervového systému, propojení práce pravé a levé mozkové hemisféry, podpora smyslového i nadsmyslového vnímání, posílení mentálních funkcí, paměti a soustředění, celkové upevnění zdraví. Studiemi prokazatelné komplexní účinky CMT jsou zatím sporé, chybějí validní výzkumy, ale empiricky pozorovatelných a doložitelných efektů stále přibývá. (Metoda CMT se šířeji v praxi používá teprve asi 20 let.) Často právě zdravě a mladě vyhlížející muzikoterapeuti a osoby praktikující CMT jsou chodícím kvalitním důkazem celé řady pozitivních efektů. Ze samotného principu působení zvuku na úrovni buněčné a subbuněčné lze předpokládat harmonizační efekt na úrovni mezibuněčné komunikace lidského těla (humorální, hormonální, elektromagnetické) i změny v aktivaci nebo vypínání určitých genových segmentů, tedy komplexní – celostní působení této metody. Mnoho odpovědí začínáme nyní nacházet v oblasti kvantové fyziky a kvantové biologie a medicíny.

Pozorované reakce klientů – seniorů na MT

Když jsem s muzikoterapiemi u seniorů začínala, měla jsem určité pochybnosti, které vyplývaly z některých obecných předsudků, například že bubny nejsou lidmi této věkové kategorie tolerovány. Praxe ukázala, že obavy nejsou opodstatněné a že MT u seniorů má stejné možnosti jako u jiných cílových skupin. Používám tedy všechny uvedené nástroje bez výjimky, jediným limitem je pro mě akustická kvalita prostoru, která ovlivní konečnou sadu použitých nástrojů.

Pracuji hlavně formou receptivní CMT – pasivní relaxace, která

Nahrávám...
Nahrávám...