Pohybové aktivity u seniorů - Praktická cvičení
1.4.2021, Kolektiv autorů, Zdroj: Verlag Dashöfer
6.1
Pohybové aktivity u seniorů - Praktická cvičení
Kolektiv autorů
Dechová cvičení
Příklady:
- Dýchání pod klíční kostí
- Položíme si ruce pod klíční kosti, nad prsa. Snažíme se co nejvíce nadechnout pod přiložené ruce. A výdech. Opakujeme alespoň 5x.
- Dýchání pod spodní žebra
- Položíme ruce na spodní část žeber, pod prsa. S nádechem se snažíme nahnat vzduch pod dlaně, žebra by se měla citelně roztahovat do stran. A výdech, žebra klesají zpátky.
- Dýchání do břicha
- Položíme ruce na břicho. S nádechem se snažíme břicho co nejvíce vyplnit vzduchem, s výdechem břicho klesá, lze přidat i zatažení břicha na konci výdechu.
- Dechová vlna
- Pokusíme se s nádechem spojit všechna předchozí cvičení. Nadechneme se postupně do břicha, spodních žeber a pod klíčky a vydechneme.
- Prudký výdech
- Nadechneme se nosem a výdech provedeme také nosem, ale co nejvíce zprudka. Cítíme, jak se nám u výdechu zatnou břišní svaly.
- Nádech a výdech se souhláskou š
- Nadechneme se, poté vydechneme a po celou dobu výdechu vyslovujeme souhlásku š až do úplného vydechnutí. Lze vydechovat i přerušovaně, jako když jede vlak, š, š, š, š.
- Počítání
- Při nádechu a výdechu zkusíme v duchu počítat. Nadechujeme se na tři, vydechujeme na tři. Potom nádech i výdech na čtyři, na pět...
- Prodlužování výdechu
- Zkusíme prodloužit dobu výdechu. Začneme s nádechem na tři, výdech na čtyři. Poté nádech na čtyři, výdech na šest. Postupujeme podle možností skupiny nebo jednotlivců.
- Zadržení dechu
- K cvičením 7 a 8 můžeme přidat ještě zadržení dechu na několik dob. Takže například nádech na čtyři doby, zadržení dechu na dvě doby, výdech na čtyři doby.
- Dýchání nosními dírkami
- Pomocí palce pravé ruky ucpeme pravou nosní dírku. Poté se nadechneme do levé nosní dírky, pomocí jiného prstu (ideálně prsteníčku) pravé ruky ucpeme levou nosní dírku, palec uvolníme a vydechneme pravou nosní dírkou. Nadechneme pravou nosní dírkou, přiložíme palec na pravou nosní dírku, uvolníme prst z levé nosní dírky a vydechneme levou nosní dírkou. Několikrát opakujeme.
Cvičení chodidel vsedě
Příklady:
- Uvědomíme si tři opěrné body na chodidle: hrbol patní kosti, hlavička prvního metatarsu (bod pod palcem) a hlavička pátého metatarsu (bod pod malíkem). Zatlačte těmito třemi body do podložky a uvolněte.
- Odlepíme všechny prsty od podložky a položíme zpět. Nyní zkoušíme zvednout pouze palce. A položíme zpět. Znovu odlepíme všechny prsty a zkusíme pokládat od malíčků postupně směrem k palcům.
- Znovu odlepíme prsty od podložky a zkusíme je co nejvíce roztáhnout. Uvolníme.
- Necháme nohy na podložce a pokusíme se o izolovaný pohyb palce směrem k druhé noze, palce půjdou směrem k sobě. A zpět.
- Vypneme nohy nejprve na špičky a poté na paty. Několikrát zopakujeme.
- Vytočíme plosky na vnější malíkovou hranu a co nejvíce přitáhneme prsty směrem dovnitř nohy.
- Píďalka. Pomocí pohybu prstů posouváme nohu pomalu dopředu a zpět.
- Protažení nártu vsedě. Dáme jednu nohu více dozadu pod židli a prsty zasuneme pod ni. Nárt netlačíme proti zemi, necháme jej klesnout, jak nám noha dovolí.
- Protažení lýtka s válcem/knihou vloženou pod přední polovinu chodidla. Lze i vsedě, ale efektivnější je cvik ve stoji, s oporou.
- Dáme nohu přes nohu. Jednou rukou fixujeme přední část chodidla, druhou rukou provádíme jemné kroužky postupně v kloubech jednotlivých prstů u nohou. Zopakujeme i na druhé noze.
- Dáme nohu přes nohu. Propleteme prsty ruky s prsty nohy. Chvíli vydržíme. Pokud vůbec neprovedeme, lze využít vkládací tampónky, které se používají při lakování nehtů.
- Masáž a stimulace plosky. Využijeme například tenisák, ježka, molitanový míček apod. Míček dáme na zem, položíme na něj plosku a provádíme různé pohyby. Válení, koulení, mačkání, tlačení.
Cvičení ruky
Příklady:
- Natáhneme co nejvíce všechny prsty rukou a poté silou sevřeme do pěstí (palec ven). Několikrát opakujeme.
- Dotýkáme se palcem bříšek ostatních prstů stejné ruky. Palec ukazováček, palec prostředníček, palec prsteníček a palec malíček. Od malíčku pak zase zpět.
- Natažené prsty ohneme do stříšky, natáhneme zpět. Poté pokrčíme prsty, jako když se chytáme za hranu a zase natáhneme. Střídáme.
- Palec vložíme do dlaně, poté prsty ohneme přes něj, opět natáhneme prsty a palec natáhneme ven.
- Roztáhneme prsty od sebe do stran a přitáhneme je opět k sobě.
- Prsty dáme do špetky a opět natáhneme.
- Hrajeme prsty jako na piano.
- Tlakem levé ruky na ohnutý hřbet pravé ruky protahujeme svaly předloktí. Poté ruku otočíme tak, aby dlaň mířila vzhůru, a levou rukou zatlačíme na prsty pravé ruky směrem dolů tak, aby se protáhlo předloktí i z druhé strany. Ruce vystřídáme.
- Pravou rukou postupně taháme za prsty levé ruky a povytahujeme je z kloubů. Zopakujeme s prsty druhé ruky.
- Vyklepeme obě ruce.
Ukázka cvičební lekce vsedě na židli
- Vysvětlíme správný sed na židli. Sedíme vzpřímeně, záda se ideálně neopírají o opěradlo, ramena roztáhneme do šířky a dolů, hlava je v prodloužení páteře a brada mírně zastrčená vzad, nohy jsou mírně od sebe, pravý uhel v kyčlích, kolenou a kotnících. Počet opakování jednotlivých cviků určíme podle možností skupiny či jednotlivce. Nádech = N, výdech = V.
- Dechová cvičení, výběr ze seznamu výše.
- Cvičení začneme pomalými půlkroužky hlavou ze strany na stranu, půlkroužky děláme jen před tělem, hlavu nezakláníme.
- Předklon hlavy (V), snažíme se přitisknout bradu k hrudníku a narovnáme zpět do prodloužení s páteří (N).
- Úklony hlavy doprava (V) s protažením levé horní končetiny a ramena směrem dolů a od těla. Zopakujeme na druhou stranu.
- Rotace hlavy s nádechem, s výdechem zpět do základního postavení. Na druhou stranu.
- Kroužky rameny. Dozadu, dopředu, střídavě.
- Ramena co nejvíce vytáhneme k uším (N) a s výdechem co nejvíce stáhneme dolů.
- Ruce v bok. Při nádechu co nejvíce vypneme hrudník dopředu, při výdechu se co nejvíce vyhrbíme mezi lopatkami. Pro vyšší intenzitu lze při vypínání hrudníku proplést prsty za zády, stáhnout ruce dozadu a dolů a při vyhrbení proplést prsty před tělem, vytáhnout natažené ruce dopředu.
- Vzpažování horních končetin s nádechem a připažování s výdechem. Současně a střídavě.
- Ruce pokrčíme v loktech na ramena a poté vytáhneme celé horní končetiny vzhůru (N) a zpět (V).
- Necháme ruce na ramenou a zakroužíme dozadu a dopředu.
- Chytíme se oběma rukama za lokty nebo za zápěstí před tělem a zvedneme ruce nad hlavu (N) a zpět. Poté táhneme spojené lokty střídavě doleva a doprava, trup zůstává na místě a nerotuje.
- Ve stejné pozici jako…